• Pokazowa operacja kręgosłupa w Zielonej Górze

  <img src="http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=6&_m edia_id=16173&_filename=4_jpg&_CheckSum=1484726256 " alt="Tekst alternatywny" align="left" hspace="20" width=120" height="170" />
  Przeprowadzona w piątek w zielonogórskim szpitalu wojewódzkim operacja kręgosłupa to przykład najnowocześniejszej, małoinwazyjnej techniki zabiegowej, z której korzysta się w Polsce nadal zbyt rzadko - mówili specjaliści podczas VI Forum Chirurgów Kręgosłupa.

  31potkanie odbywało się w Gronowie koło Zielonej Góry.

  Operację przeprowadzono u 48-letniego pacjenta ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa lędźwiowego, które powodowały bardzo silne bóle. Dzięki wykorzystaniu systemu neuronawigacji przy użyciu elektronicznych znaczników, zainstalowanych na ciele pacjenta, oraz wyposażonych w znaczniki narzędzi, operujący dr Paweł Jarmużek mógł zespolić chore kręgi z niezbędną precyzją poprzez niewielkie nacięcie, poszerzone małą, wyposażoną w źródło światła tulejką.

  W każdej chwili możliwa była ocena sytuacji na obrazie z zainstalowanego na sali operacyjnej tomografu komputerowego.

  Przebieg operacji, wraz komentarzem na żywo, transmitowano w wysokiej rozdzielczości do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów centrum konferencyjnego w Gronowie, gdzie odbywał się zjazd chirurgów. Jego uczestnicy mogli zadawać pytania i uzyskiwać odpowiedzi od specjalisty obecnego na sali operacyjnej zielonogórskiego Szpitala Wojewódzkiego.

  Problemy z kręgosłupem zdarzają się w jakimś okresie życia u niemal 90 procent populacji. U co setnej osoby są one tak poważne, że niezbędna staje się operacja. Mało inwazyjne metody operacyjne pozwalają uzyskać takie rezultaty jak przy klasycznych operacjach, ale przy mniejszym uszkodzeniu tkanek i utracie krwi, rzadziej pojawiają się też komplikacje związane ze zrostami. Pacjent wychodzi ze szpitala i wraca do aktywnego życia cztery razy szybciej, niż przy klasycznych metodach.

  "Ostatnie lata przyniosły nowe koncepcje i ogromne udoskonalenie technik stosowanych w ortopedii i neurochirurgii - mówił Jarmużek, ordynator wojewódzkiego ośrodka neurochirurgii i neurotraumatologii w Zielonej Górze. - Dzięki temu można pomóc pacjentom, którzy wcześniej nie mieli szans na powrót do zdrowia. Duża w tym zasługa nowoczesnych technik obrazowania - rezonans magnetyczny stał się powszechnie dostępny, pojawiły się nawet urządzenia tego rodzaju do badań śródoperacyjnych. Z kolei dzięki komputerowemu przetwarzaniu obrazów oraz znacznikom na pacjencie i narzędziach można podczas operacji dokładnie ocenić sytuację, co zapobiega powikłaniom".

  Uszkodzone krążki międzykręgowe można zastąpić sztucznymi stawami z polietylenu o wysokiej gęstości, co odciąża sąsiednie połączenia miedzy kręgami. Żywotność takiego sztucznego stawu jest szacowana na dziesiątki lat.

  W przypadku osób starszych, u których z powodu osteoporozy doszło do złamań kręgów, pomocny jest polimerowy cement, precyzyjnie podawany pod wysokim ciśnieniem. Pozwala zespolić i wzmocnić uszkodzony trzon kręgu. Jeśli sąsiednie kręgi trzeba zespolić, stosuje się zębate "klatki", wypełniane tkanką kostną.

  "Koszty niepełnosprawności, związanej z chorobami kręgosłupa, są znacznie większe niż koszty leczenia nowymi metodami. Niestety, wydatki na operacje, rehabilitację i renty wciąż są oceniane w oderwaniu od siebie - mówił prof. Wojciech Kloc, ordynator oddziału neurochirurgii w Pomorskim Centrum Traumatologii im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. - W Polsce przeprowadza się za mało operacji kręgosłupa, co utrudnia chirurgom doskonalenie umiejętności. Im dłużej pacjent czeka na zabieg, tym większe są wydatki i tym głębsze stają się patologiczne zmiany".

  PAP - Nauka w Polsce, Paweł Wernicki

  kap/

  Artykuł pochodzi z serwisu naukawpolsce.pap.pl