Strona 2 z 74 PierwszyPierwszy 12341252 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 734

Temat: Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

Guest
    Witam serdecznie,
    Niewiadomych o rehabilitacji po rekonstrukcji ACL kontynuacja.
    Dużo na forum programów międzyinnymi do tzw. stabilności głębokiej. Jestem dwa miesiące po rekonstrukcji i proszę mi wierzyć,że jeden z renomowanych ośrodków rehabilitacyjnych w Gdyni, a raczej jego rehabilitanci dopiero niedawno zasugerowali ćwiczenia na czucie głębokie,właściwie dwa ćwiczenia.Mam kilka pytań do ekspertów i nie tylko...
    Przez dziesięć wizyt w tymże ośrodku udało nam się wypracować zakres dziewiędziesięciu stopni z około siedemdziesięciu. Z wyprostem jest gorzej-mam w tej chwili -10 stopni.Czy to dobry rezultat, czy też można było sie postarać o więcej??
    Na ostatniej kontroli lekarz ortopeda stwierdził duży zanik mięśnia czworogłowego.W jakis sposób mógłbym zacząć go odbudowywać??
    Jestem w fazie ćwiczęń izometrycznych i czynnych i biernych.
    Basen i rower nie jest jeszcze zalecany przez rehabilitantów, tych samych co przed chwilą dopiero zaczeli wspominać o ćwiczeniach na czucie głębokie. Co sądzicie o basenie i rowerku??
    Proszę także o adresy rehabilitantów trójmiejskich godnych polecenia.
    Pozdrawiam.

Guest
    Witam

W środę 22.07. miałem rekonstrukcję ACL z 1/3 środkowej rozcięgna mięśnia czworogłowego QTB ze stabilizacją tytanową. Dziś jest 3 dzień po zabiegu i teoretycznie powinienem zacząć ćwiczenia izometryczne jednak przy próbie podniesienia czy też zgięcia napina się mięsień czworogłowy czyli też moje miejsce pobrania przeszczepu powodując ból troche wykraczający poza zdrowy rozsądek zadawania go sobie podczas ćwiczeń. Leki przeciwbólowe troche pomagają na całe kolano ale miejsce pobrania boli mimo leków podczas napięcia.
    Mogę robić pompowanie stopą, oraz trzymać ją na płaskim podłożu w wyproście z którym nie jest źle.
    Zmierzając do sedna mam pytania;

Czy ktos tak też miał i po ilu zaczął ćwiczyć ?
    Kiedy mimo bólu musze zacząć ćwiczenia i ewentualnie jakie ?
    Czy do ściągniecia szwów czyli 10 dni po zabiegu jak nie będe ćwiczył to nie spowoduje to czegoś złego ?

Oczywiscie mam umówionego rehabilitanta jednak 2 tyg po zabiegu a jak wspominałem do tego czasu mam wykonywać ćw izometryczne jednak nie bardzo sie da.

Dziękuję z góry za rady i podpowiedzi.

PS jeszcze jedno lekarz zalecił noszenie ortezy od 4 do 13 tyg po zabiegu czyli w najsłabszym okresie dla więzadła, a z tego co czytam duzo osób nosi ortyeze od początku ? Jak to wkońcu jest ?

Guest
    witam.
    jestem 9.5 miesiaca po rekonstrukcji miesien zostal wzmocniony lecz jeszcze przy wiekszym wysilku na drugi dzien kolano lekko boli i w ogole czuje czasem bol. mimo wznowienia treningow (piłka nożna) trenuje lekko niczego nie robie na 100%. mysle ze duza przyczyna jest w glowie. ciezko mi sie przelamac i trenowac juz na dobre. boje sie po prostu ze kolano znow wysiadzie, poza tym jest lekka niestabilnosc.
    -co mozecie mi poradzic, czekac dalej?
    -jak moge sprawdzic czy kolano zostalo odpowiednio odnowione?
    czy da mi cos badanie np. usg zeby zobaczyc czy wszystko jest w kolanie tam gdzie powinno?
    wszystko po to, poniewaz chce grac dalej, jednak czuje strach przed odnowieniem kontuzji. prosze o pomoc
    pozdrawiam

Guest
    Strach normalna rzecz, ale z czasem to przechodzi, ja jestem ponad 21 tygodni po zabiegu i już sobie gram z chłopakami na treningach gierki, oczywiście narazie odpuszczam kontakt z przeciwnikiem, chociaż pare razy się zdarzyło, strach nadal jest ale już coraz mniejszy, normalnie kopię piłkę, trochę kolano boli ale tylko w momencie wyprostu albo przeprostu przy napięciu mięśni, trochę też dokuczają ścięgna w dole podkolanowym ale to normalne, miejsce uszkodzenia łąkotki pewnie się jeszcze nie zagoiło a kolano musi się przyzwyczaić do dużych obciążeń i wysiłku, planuje za 3 tygodnie wrócić do normalnej gry lub wcześniej

Guest

Prosze o rade!!

Jestem juz ponad 3 tyg po rekonstrukcji .przez pierwsze 8 dni goraczka utrzymywala sie do 38 z biegiem czasu mialem juz tylko stan podgoraczkowy 37 ..wszystko ok.Tylko dlaczego on utrzymuje sie do dzis???Moze mial ktos podobna sytuacje zaczynam sie denerwowac.Fakt mialem trudny przypadek ,tzn ciezko to przechodzilem lezalem 2 tyg w szpitalu gdy juz po kilku dniach powinno sie byc w domu tylko jak dlugo to moze trwac??Mialem 7 punkcji chociaz podczas 3 -ch ostatnich nic juz nie lecialo.Lekarz uspokaja ze tak to moze odbierac moj organizm ale tak dlugo??Prosze o pomoc!!tj moj nr gg 4595822

Guest

ACl

Witam
    Jestem 2 tygodnie po ACL. Sam już chodzę, bez kul , jedno co mnie martwi to ból(tylko w nocy i przy próbie spania) tak jakby kości w kolanie. całej tej otoczki kostnej kolana. A kolano jest jeszcze trochę spuchnięte, ale chodzę na rehabilitacje i ona bardzo mi pomaga. Czy ktoś mi możę powiedzieć czy ten ból jest normalny??

P.S
    Do wszystkich: Ja nie wierzę że tak długo trzymali Was w szpitalu. Ja miałem robioną rekonstrukcje we wtorek o 9 rano(ok 2óch godzin) a w środe o 12 byłem już w domu polecam klinike w Rudnie Małej (koło Rzeszowa)

Guest
    Kurde ja nie wiem jak to jest... jedni już po dwóch tygodniach chodzą bez kul po rekonstrukcji a znam ludzi ( kumpel który leczy się u tego samego doktora co ja) i on jest już ponad miesiąc po a dalej ma chodzić o kulach... wyjaśni mi ktoś o co chodzi?;>

Guest
    Witam. Mam pytanie odnośnie rehabilitacji i powrotu do zdrowia po rekonstrukcji ACL. Jestem miesiąc po zabiegu. Dzisiaj miałem ostatnie ćwiczenia z obciążeniem. Doszedłem do 4 kilogramowego obciążenia. Lekarz podczas zdjęcia szwów powiedział, że mogę odstawić kule i tak tez zrobiłem, ale zastanawiam się czy nie za szybko. Wyprost mam już spory około 110 stopni ponieważ od razu po operacji fizjoterapeuta nie ustawił mi limitu zginania. Od 3 dni zacząłem jazdę rowerem (10-15min) Noga podczas ćwiczeń oraz podczas jazdy rowerem nie boli nie puchnie. Oczywiście kolano nie wygląda jak to nieoperowane, ale to normalne. Czy może ktoś się podzielić swoimi spostrzeżeniami. Czy uważacie, że za bardzo się spiesze??

Z góry dziękuję za odpowiedź

Guest
    A co znaczy, ze ćwiczysz już z oporem4kg, przy jakim ćwiczeniu tak sobie odmierzasz?

Guest
    Witam wszystkich forumowiczów to mój po krótce przypadek i pytanko
    22.08.2009 zerwałem ACL prawego kolana podczas gry w piłkę. Podskoczyłem do wysokiej piłki i obróciłem sie jednocześnie w locie lądując na wyprostowaną nogę nastąpiło zerwanie.
    11.09.2009 po prywatnej wizycie wizycie u dr. W. Weiss'a (01.09.) przeprowadzono Artroskopie, wykonał ją w/w doktor w szpitalu im. Jana Biziela w Bydgoszczy, po której na wypisie widniało: Całkowite uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego prawego. Chondromalacja III-go stopnia kłykcia przyśrodkowego kości udowej prawej
    06.10.2009 po kolejnej prywatnej wizycie u dr. W. Weiss'a (22.09.) przeprowadzono Rekonstrukcje ACL, wykonał ją w/w doktor w szpitalu im. Jana Biziela w Bydgoszczy, po której na wypisie widniało: Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego prawego z użyciem przeszczepu BTB i śrub interferencyjnych biowchłanialnych Przbieg pooperacyjny niepowikłany. W trakcie leczenia usprawniającego uzyskano czynne zgięcie operowanego stawu 70 stopni
    po 24h od operacji 220 ml płynu(krwi) następnie zmieniono mi butelke i w ciągu kolenych 4h spłyneło 70 ml płynu(krwi) i usunięto dren
    w trzeciej dobie zacząłem ruch bierny na Artromocie - kąt zgięcia w pierwszym dniu i następnych 52, 61, 73, 70. - ćwiczenia-spięcia czworogłowego i posladków (o obrzęku i bólu nie bede pisał bo to wiadomo normalne, choć porównując z innymi "zerwańcami" to noge miałem tylko żółtą i minimalnie zasiniałą)
    codziennie brałem AESCIN, COLAFIT, RANTUDIL RETARD, przy mocniejszym bólu dożylnie KETONAL lub TRAMADOL(jak był) codziennie masaż nogi za pomocą wałeczka z wypustkami chłodzenie okładami żelowymi i raz na dzień CRYO CUFF; niestety zaczął zbierać się płyn w kolanie i niezbędna była punkcja
    09.10.09 pierwsza punkcja - ok. 150ml płynu z drobnymi krwiakami
    14.10.09 druga punkcja - ok. 100ml płynu czystego klarownego koloru żółtego tego dnia zostałem też wypisany ze szpitala
    19.10.09 rozpocząłem rehabilitacje w szpitalu im. J. Biziela zabiegi na jakie byłem skierowany zostały zapisane po artroskopii i tak sie złożyło ze dopasowały się z momentem wyjscia ze szpitala przepisano mi: 20 x LASER, KRIOTERAPIA, ĆWICZENIA USPRAWNIAJĄCE
    dodam tylko że miedzy wyściem ze szpitala a rozpoczęciem rehabilitacji w domu 2x dziennie ćwiczenia na wyprostowanej nodze plus spinanie czworogłowego, byłem też na basenie dwa razy (komples Perła)
    20.10.09 wizyta kontrolna w Poradni ortopedycznej w szpitalu Biziela, zdjęcie szwów oraz trzecia punkcja - ok. 100 ml płynu
    Rozpocząlem ćwiczenia usprawniające na pełnj parze że sie tak wyraże niestety nadal zbierał się płyn w kolanie
    21.10.09 czwarta punkcja - ok. 60 ml płynu
    24.10.09 piąta punkcja - ok 50 ml płynu

jestem w trakcie rehabilitacji dzisiaj zacząłem drugi tydzień zabiegów, narazie kat zgięcia jest powyżej 120 stopni ale tylko kiedy mam udo zgięte w stawie biodrowym, nadal chodze o kulach na dworzu w domu bez większych problemów poruszam się bez. Nadal czuje kiedy stoje to "ciśnienie" w kolanie nie wiem czy to ze względu na operacje czy na płyn który nadal się zbiera w kolanie, dlatego jutro tj. 27.10. spodziewam się kolejnej punkcji podczas wizyty kontrolnej.
    Nocami nadal boli mnie w okolicach blizny ale jest to ból raczej rwący nie pozwal mi to przespać nocy spokojnie, ponadto od opuszczenia szpitala własnie w okolicy blizny mam podwyższoną w stosunku do reszty kolana temeraturę i to w znacznym stopniu. Staram się mobilizować blizne delikatnym masażem stosuje do tego CEPAN i w moim odczuciu pojawiły się ogromne zrosty które "trzymają" mi rzepke nieruchomo uniemożliwijąc zgięcie kolana do 90 stopni (ale tylko w pozycji kiedy udo jest wzdłuż osi ciała a ja zginam noge w kolanie) czuje wtedy narawde silny ból i czuje unieruchomioną rzepke tak jakby to włanie ona przeszkadzała w prawidłowym zgięciu kolana itu moje pytanko czy to "puści" jeśli tak to kiedy i czy moge coś zrobić zeby dopomóc temu procesowi

Uprawnienia